شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه برای مهندسین

شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه

مراحل گرفتن اقامت کاری برای مهندسان و معماران خارجی جزئیات بیشتری نسبت به دیگر مشاغل دارد که این مراحل ممکن است ماه ها به طول بینجامد شرکت پرتال ترکیه تمام این مراحل را برای گرفتن اجازه کاری برای مهندسین و معماران عزیز در کشور ترکیه عهده دار خواهد شد ولی مسئولیتی در قبال کاریابی در این زمینه توسط پرتال ترکیه انجام نمی گیرد.

 

شروط اقامت کاری برای مهندسین خارجی:

طبق ماده 21 قانون بین المللی کار 6735  ، اساسنامه ای مبنی بر اقامت کاری مهندسین تعیین شد که طبق آن مهندسین و معماران خارجی یا باید در دانشگاه های معتبر کشور یا دانشگاه های شناخته شده بین المللی فارغ التحصیل شده باشند و مدرک آن ها توسط ارگان های آموزشی کشور به تایید رسیده باشد تا به این وسیله به صورت طولانی مدت و یا کوتاه مدت بتوانند در کشور ترکیه مشغول به کار شوند .

ماده 21-(1) خارجیانی که آموزش خود را در دانشگاه های معتبر مهندسی و معماری داخلی و یا خارجی و از طرف سازمان آموزشی برتر تایید شده باشند و عنوان مهندسی یا معماری گرفته باشند طبق قانون کار به عنوان پروژه ای و یا موقت می توانند به شغل مهندسی یا معماری خود بپردازند

نکته :  پرسنل خارجی ای که دیپلم شغل مهندسی داراست برای استخدام در شرکتی که دعوت به کار شده اند  باید مطابقت yok ( سازمان سنجش ترکیه ) را داشته و در اتاق مهندسین مرتبط ثبت آن ها را انجام داده باشند به عنوان مثال، مهندس فروش ، مهندس صنایع غذایی، مهندس نرم افزار، مهندس ساختمان، مهندس ماشین آلات و هرگونه رشته ای که عنوان مهندسی بدون هیچ تفاوتی در آن مطرح شده است بدون استثنا باید تطبیق yok  صورت گرفته شده باشد .

اجازه کاری برای مهندسین خارجی چگونه گرفته میشود ؟

منصبی که اجازه کار خارجیان را صادر می کند وزارت امنیت و کار ترکیه است . برای مهندسین و معماران خارجی از yok برگه تطبیق مدرک مهندسی مورد نیاز است .

 

در طول 6 ماه اخیر برگه ای مبنی بر طرح اجرایی انجام گرفته در پروژه ای مربوط به شغلش، عضویت در سازمان شغل مورد نظر ، و نگرفتن جریمه men  نیز مورد نیاز است این مدارک را شخص مراجعه کننده در کنسولگری ترکیه در کشور خودش باید به ثبت و تایید برساند و سپس به ترکیه ارسال کند اگر مدارک کامل ارسال شده باشند طی سی روز نتیجه مراجعه اعلام خواهد گردید- در صورت تکمیل نبودن مدارک ناقص بودن مدارک به اطلاع مراجعه کننده خواهد رسید و سی روز دیگر برای تکمیل مدارک به وی فرصت داده خواهد شد . شرکتی که شخص خارجی را دعوت می کند باید حداقل 5 ترک را در استخدام خود داشته و بیمه آن ها را نیز پرداخت کند همچنین علاوه بر استخدام نیروی مهندس خارجی باید یک مهندس ترک را نیز در استخدام داشته باشد . همچنین در طول مراجعه اصل دیپلم مهندسی نیز به وزارت کار ابلاغ باید گردد.

تاريخ آخرين ويرايش پنج شنبه, 27 مهر 1396 19:36

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد